Kilka ciekawostek odnośnie jednego z popularniejszych CMS-ów, którym jest Joomla!

0
1298
Joomla i kilka faktów, o których na pewno nie miałeś pojęcia

Sama nazwa „Joomla” przetłumaczona z języka Suahili (jest on używany głównie w Afryce Środkowej i Wschodniej) oznacza słowo „razem”. Możemy to interpretować tak, że twórcy systemu chcą dzielić się z nami dobrem, które stworzyli. Najważniejsi są dla nich ludzie i zależy im na ich zadowoleniu. Nic więc dziwnego, że na świecie powstaje pełno grup organizujących wspólne spotkania, by wzajemnie wymieniać się uwagami i poradami. W naszym kraju również jest organizowany „JoomlaDay”. Spotkania te mają na celu zjednoczenie grupy społecznej, która z pełnym zaangażowaniem uczestniczy w takich przedsięwzięciach. Mowa tu w szczególności o fanach wspomnianego już wcześniej CMS-a, którym jest właśnie Joomla.

Historia systemu Joomla!

Zanim powstał CMS Joomla!, większość jego twórców pracowała nad projektem, który nazywał się Mambo. Projekt ten, był stworzony przez australijską firmę Miro. Początek jego tworzenia sięga roku 2000. Był to projekt typu „Open Source”. W przetłumaczeniu na nasz język oznacza to „wolne oprogramowanie”. W założeniu tym chodzi o darmową możliwość jego wykorzystywania, kopiowania, czy też udostępniania.

Wiosną 2005 roku firma Miro postanowiła zacząć zarabiać na tym dość popularnym i powszechnie używanym systemie. Większość jego twórców postanowiła sprzeciwić się temu działaniu i najzwyczajniej w świecie odejść z firmy.

Następnie ta sama grupa osób, postanowiła stworzyć nowy system, który będzie kontynuacją dotychczasowego, jednego z najlepszych systemów Open Source. W ten sposób powstał Joomla! 1.0.0. Zaistniał w świecie informatycznym w całkowicie nowym kształcie oraz pod nową marką. Lider projektu, Andrew Eddie, zapowiedział pierwsze wydanie systemu CMS Joomla!. Nadchodzące wydanie będzie dniem radości dla każdego – takie słowa powiedział podczas uroczystości.

Rewolucja nowego systemu CMS

System ten szybko trafił do ludzi, którzy postanowili zrezygnować z „Mambo”, by wspierać nowy projekt. Działo się to głównie przy pomocy poczty elektronicznej. Niemal równocześnie z tymi wydarzeniami, powstała strona internetowa – www.joomla.org.

7 września został ogłoszony konkurs na logo nowego projektu. Przedstawione dzieła zostały udostępnione na publicznym forum. Fakt, że założyciele projektu cenią sobie opinię ludzi jest widoczny nawet w tym miejscu. To właśnie społeczność wybrała najlepsze logo, które istnieje do dnia dzisiejszego.

16 września opublikowano pierwsze wydanie Joomla!, które zaistniało pod numerem 1.0.0. Dokładnie tak jak zapowiadano, było to poprawione wydanie Mambo 4.5.2 z łatkami bezpieczeństwa i przepracowanym, zaktualizowanym kodem.

„Joomla is the new mambo” – tak mówiono o nowym projekcie typu open source

„Joomla is The New Mambo” – kontynuacja znanego systemu CMS
Trzeba zaznaczyć, że praca nad projektem odbywała się przy pomocy Software Freedom Law Center (Centrum ds. Wolności Oprogramowania). Jest to ważne, ponieważ dzięki temu możliwy był swobodny rozwój projektu, oparty na zasadach Open Source.

Dodatki do Joomli

Według danych ze stycznia 2017 roku, do systemu Joomla! można znaleźć ponad 7,5 tys. zweryfikowanych dodatków. Na ten moment liczba ta jest znacznie większa. Gdy jesteśmy zainteresowani rozszerzeniami do tego CMS-a musimy wiedzieć, że Joomla! oferuje nam ich 4 rodzaje.

  • komponenty
  • moduły
  • dodatki
  • szablony

Każdy z nich odpowiada za coś innego, ale to już szerszy temat, do którego odniosę się w innym artykule.

Społeczność Joomla

Jak już wspominałem system ten posiada sporą grupę interesantów. Joomla User Groups, bo tak się nazywają, w Polsce spotykają się w następujących miastach/regionach:

  • Silesia
  • Poznań
  • Jawor
  • Olsztyn
  • Warszawa
  • Kraków
  • Szczecin
  • Podlasie
  • Trójmiasto

Popularność stosowania Joomli jako CMS-a witryny

W3Techs, firma analizująca rynek IT, podaje, że 3% stron na świecie stoi na Joomli. Są to dane ze stycznia 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here