PrestaShop to Freemium, rozwiązanie e-commerce typu Open Source. Oprogramowanie jest publikowane w ramach licencji Open Software License (OSL). Jest napisany w języku programowania PHP z obsługą systemu zarządzania bazami danych MySQL.
PrestaShop ma jedną z największych na świecie społeczności e-commerce typu Open Source, której 700 000 członków wprowadza ulepszenia, które każdego dnia wzbogacają platformę. Unikalność PrestaShop polega również na modelu Freemium. Firma była w stanie wprowadzić na rynek ten model, który jest powszechnie uznawany przez wydawców oprogramowania masowego rynku. Słowo „freemium” to kontaminacja łącząca dwie strony modelu biznesowego: „free” (za darmo) i „premium”. Dzięki całkowicie bezpłatnemu rozwiązaniu, które można pobrać, PrestaShop oferuje nieskończone możliwości pomocy kupcom w osiągnięciu sukcesu! Firma nawiązała współpracę z ponad 80 wiodącymi partnerami branżowymi, takimi jak PayPal i OVH, i oferuje 3500 modułów płatności, logistyki, promocji sprzedaży i innych, mających na celu ulepszenie funkcji sklepu. PrestaShop jest obecnie używany przez 250 000 sklepów na całym świecie i jest dostępny w 60 różnych językach.
Historia PrestaShop
PrestaShop powstał w 2005 roku jako projekt studencki w ramach EPITECH IT School w Paryżu. Początkowo oprogramowanie o nazwie phpOpenStore było dostępne w dwóch językach: angielskim i francuskim. Trzy miesiące po uruchomieniu projekt został przetłumaczony na trzynaście języków.
Firma PrestaShop SA została założona w 2007 roku przez Igora Schlumbergera i Bruno Lévêque.
Od maja 2010 r. do kwietnia 2012 r. PrestaShop powiększył się z 17 pracowników do ponad stu, tworząc drugą siedzibę główną w Miami. Od kwietnia 2016 roku PrestaShop ma ponad 120 pracowników i biura w 6 krajach.
W marcu 2014 r. PrestaShop SA zabezpieczyła 9,3 mln USD w ramach finansowania serii B, aby kontynuować globalną ekspansję.
W styczniu 2015 r. Firma uruchomiła PrestaShop Cloud, darmową, samo-hostowaną wersję swojego oprogramowania. Ostatecznie jednak od 2016 r. nie jest już dostępna.
Według witryny BuiltWith.com służącej do śledzenia technologii, udział w rynku PrestaShop dla sklepów internetowych wynosi 9%. Według W3Techs, PrestaShop jest używany przez 0,5% wszystkich stron internetowych.