WordPress, jako CMS mojej strony internetowej?

0
1030
WordPress - najpopularniejszy CMS

Dzisiaj przedstawię Ci w kilku aspektach zdecydowanie najpopularniejszy CMS, którym jest WordPress. Trzeba na początku zaznaczyć (jeśli jeszcze tego nie wiesz), że jest to system typu Open Source.

Mimo że ten system zarządzania treścią (CMS) jest zaprojektowany głównie dla blogerów, to jednak bez problemu jesteśmy w stanie z jego pomocą postawić stronę internetową.

WordPress – porównanie zalet i wad

WordPress – kawałek edytowanego demowego artykułu

Zalety:

Open Source

Jak już wspomniałem wcześniej, WordPress jest oprogramowaniem całkowicie darmowym. Jest to duża zaleta, zwłaszcza dla osób, które nie mają zamiaru zarabiać pieniędzy, przy wykorzystaniu danej strony.

Wiadomo, że każdy wybierze to co dla nas dobre a przy tym darmowe. To dwie bardzo ważne cechy, które razem zyskują dodatkową siłę przebicia nad innymi. W końcu kto z nas nie lubi łączyć przyjemnego z pożytecznym.

WordPress wszystkie swoje podstawowe funkcje zapewnia nam za darmo!

Prostota w poruszaniu się po nim

Wiele produktów tego typu reklamuje się, jako proste w obsłudze czy łatwe do opanowania. Z WordPressem jest tak, że on po prostu taki jest. Żadne słowa tego typu nie są potrzebne. Ten bardzo intuicyjny CMS obroni się w tym stwierdzeniu, podczas jego zwykłego użytkowania.

Producenci a także użytkownicy potwierdzają to stwierdzenie. Prostota ta sprawia, że można z niego korzystać swobodnie i płynnie. Nawet gdy pojawią się jakieś problemy, to z łatwością możemy znaleźć ich rozwiązania w społeczności, która zawsze służy pomocną ręką.

Popularność

Według danych W3Techs (jest to firma analizująca rynek IT) ze stycznia 2019 r. 33.1% światowych stron internetowych pracuje w oparciu o WordPress. Jest to liczba, która miażdży konkurencję. Na drugim miejscu znajduje się Joomla! mająca 3%. Reszta CMS-ów nie przekracza nawet 2%.

Dane, które znajdują się obok, pokazują nawet najmniej przekonanym do tego faktu osobom, że WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią. Jakie korzyści my – użytkownicy – z tego mamy? Otóż bardzo wiele, wystarczy po prostu chwilkę o tym pomyśleć. My sami, bez żadnego poradnika, jesteśmy w stanie takowe znaleźć. W końcu to nie jest coś trudnego. Skoro czytasz tego bloga, to pewnie jakąś wiedzę na temat działań w internecie posiadasz. Jeśli jej nie masz, to możesz porównać to z realnym życiem. Załóżmy, że masz ulubionego artystę, którego chciałbyś słuchać na każdej aplikacji z muzyką. Aplikacje te nie posiadają bazy wszystkich artystów. Przeważnie znajdziemy w nich przede wszystkim te popularne. Jeśli Twój ulubiony wykonawca taki nie jest, to raczej nie wszędzie na niego trafimy. To tylko jeden taki przykład, a sam pewnie jesteś w stanie podać wiele pozytywnych aspektów popularności.

Jeśli chodzi o WordPressa, to przede wszystkim musimy zaliczyć do nich społeczność. To ona sprawia, że CMS ten każdego dnia staje się coraz lepszy. Ludzie tacy prowadzą blogi, poradniki czy lekcje, które mają jeden cel – pomoc użytkownikowi niedoświadczonemu wejście w ten system.

Popularność, a co za tym idzie – coraz większa liczba używców, sprawia, że powstają nowe wtyczki. Aktualnie jest ich ponad kilkanaście tysięcy, a wszystkie są dostępne na stronie domowej. Zdecydowana ich większość dostępna jest dla każdego za darmo.

Rozwiązywanie problemów jest dosyć łatwe. Dlaczego? Ponieważ zdecydowana większość przykrych rzeczy czy też zwykłych utrudnień, które napotkasz podczas swojej przygody z WordPressem, jest rozwiązana przez użytkowników na forum. Dzięki temu nie musimy sami wymyślać rozwiązania. Bardzo prawdopodobne jest to, że już pewnie ktoś dawno opisał dany problem. Oszczędza to bardzo dużo naszego czasu.

Wady:

Wydajność w parze z wtyczkami

Jeśli chcemy, aby WordPress spełniał nasze bardziej zaawansowane cele, to musimy zainstalować wiele wtyczek, które nam w tym pomogą. Już dobrze wiemy, że możliwości jest mnóstwo. Jest to zaleta, ale także wada. Fakt, iż jest ich tak dużo sprawia, że wiele z nich musimy sprawdzić czy też przeszukać całą ich listę. Wiele z wtyczek dostępnych, jeśli chodzi o funkcjonalność, nadpisuje się z innymi. Przez to musimy zmarnować trochę czasu na wyszukanie tej, która najbardziej będzie pasowała do naszego portalu.

Oprócz tego, gdy będziemy chcieli stworzyć coś bardziej rozbudowanego, będziemy musieli wykorzystać więcej wtyczek. Jeśli będziemy to robić, to z każdą dodatkowo zainstalowaną wtyczką, wydajność naszej strony w jakimś stopniu spadnie. Na pewno nie jest to efekt pożądany przez nikogo. Chodzi w końcu o zadowolenie odwiedzającego nas użytkownika, a także o pozycjonowanie.

Znajomość HTML, CSS i PHP

Przy podstawowej pracy na WordPressie nie jest to konieczne. Generalnie sama podstawa sprawi, że będziemy zadowoleni ze wszystkiego co oferuje nam ten CMS. Jeśli jednak mamy zamiar wprowadzić jakiegoś rodzaju zmiany w szacie graficznej naszej strony, to znajomość tych dwóch pierwszych języków będzie nam potrzebna. Bez tego raczej ciężko będzie nam dokonać interesującej nas zmiany w szablonie przygotowanym przez WordPressa. Jeśli mamy zamiar zmieniać coś w skryptach naszej strony to konieczna będzie znajomość interpretowanego skryptowego języka programowania – PHP.

Bezpieczeństwo

Wiele wtyczek, które oferuje nam WordPress, może być niestabilnych. Ryzyko włamania na stronę korzystającą ze źle napisanych wtyczek jest dosyć duże. Wiadomą rzeczą też jest fakt, że nieaktualizowane wersje CMS-a są narażone na różnego rodzaju ataki.

Nielegalne uzyskiwanie danych, infekcje wirusowe, wyłudzenia i oszustwa internetowe, włamania sieciowe czy spam, to tylko część zagrożeń, na które jesteśmy narażeni podczas korzystania z WordPressa. Mimo, że bezpieczeństwo tego systemu w historii pokazuje nam pewne niedociągnięcia, to jednak aktualnie możemy znaleźć wiele wtyczek i poradników, które z pewnością pomogą nam uporać się z tymi problemami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here