JavaScript – trochę o jego historii

0
4996
JavaScript - część historii powstawania

Witam Cię Drogi Czytelniku. Wpadł mi pewien pomysł do głowy. Stwierdziłem, że napiszę Ci trochę o JS. Ten zaawansowany, skryptowy język programowania jest znany nie tylko ludziom „z branży”. W końcu elementy postawione przez JavaScript na stronach internetowych, są często spotykane.

Historia języka JavaScript

W 1993 r. Narodowe Centrum Aplikacji Superkomputerowych (NCSA), jednostka Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign, wydała NCSA Mosaic, pierwszą popularną graficzną przeglądarkę internetową. Odegrała ona ważną rolę w rozszerzeniu rozwoju rodzącej się sieci World Wide Web poza niszę NeXTSTEP, w której WorldWideWeb powstała trzy lata wcześniej. W 1994 roku powstała firma o nazwie Mosaic Communications w Mountain View w Kalifornii i wykorzystała wielu oryginalnych autorów NCSA Mosaic do stworzenia Mosaic Netscape. Jednak celowo nie udostępniono żadnego kodu za pomocą NCSA Mosaic. Wewnętrznym kryptonimem przeglądarki firmy była Mozilla, kontaminacja „Mosaic and Godzilla”. Pierwsza wersja przeglądarki Mosaic Netscape 0.9 została wydana pod koniec 1994 roku. W ciągu czterech miesięcy zajęła już trzy czwarte rynku przeglądarek i stała się główną przeglądarką internetową w latach dziewięćdziesiątych. Aby uniknąć problemów związanych z własnością znaku towarowego w NCSA, przeglądarka została później przemianowana na Netscape Navigator w tym samym roku, a firma przyjęła nazwę Netscape Communications. Firma Netscape Communications zdała sobie sprawę, że sieć WWW musi stać się bardziej dynamiczna. Marc Andreessen, założyciel firmy, uważał, że HTML wymaga „języka kleju”, który był łatwy w użyciu przez projektantów stron internetowych i programistów pracujących w niepełnym wymiarze godzin w celu montażu komponentów, takich jak obrazy i wtyczki, w których kod mógłby zostać napisany bezpośrednio w sieci. znaczniki strony.

W 1995 r. Firma Netscape Communications zatrudniła Brendana Eicha w celu osadzenia języka programowania Scheme w Netscape Navigator. Zanim zaczął, Netscape Communications współpracował z Sun Microsystems, aby dołączyć do bardziej statycznego języka programowania Java Netscape Navigatora Sun, aby konkurować z Microsoftem w celu przyjęcia przez użytkowników technologii internetowych i platform. Następnie Netscape Communications zdecydowało, że język skryptowy, który chcieli stworzyć, będzie uzupełnieniem języka Java i powinien mieć podobną składnię, która wyklucza przyjmowanie innych języków, takich jak Perl, Python, TCL lub Scheme. Aby bronić idei JavaScript przeciwko konkurencyjnym propozycjom, firma potrzebowała prototypu. Eich napisał jeden w 10 dni, w maju 1995 roku.

Mimo że został opracowany pod nazwą Mocha, język oficjalnie został nazwany LiveScript, gdy po raz pierwszy został dostarczony w wersji beta Netscape Navigator 2.0 we wrześniu 1995 r., Został jednak zmieniony na JavaScript, kiedy wdrożono go w Netscape Navigator 2.0 beta 3 w grudniu. Ostateczny wybór nazwy spowodował zamieszanie, sprawiając wrażenie, że język był „spin-offem” języka programowania Java. Wybór ten został scharakteryzowany, jako chwyt marketingowy przez Netscape, aby dać JavaScript kosztem tego, co wtedy było gorącym, nowym językiem programowania WWW.

Istnieje powszechne nieporozumienie, że JavaScript był pod wpływem wcześniejszego skryptowego języka strony internetowej opracowanego przez Nombas o nazwie Cmm (nie mylić z późniejszym C- stworzonym w 1997 roku). Brendan Eich nigdy wcześniej nie słyszał o Cmm, zanim stworzył LiveScript. Nombas przygotował dla Netscape skrypt do osadzania stron internetowych, chociaż skrypty stron internetowych nie były nową koncepcją, jak pokazuje przeglądarka WWW ViolaWWW. Nombas później przeszedł na oferowanie JavaScript zamiast Cmm w swoim produkcie ScriptEase i był częścią grupy TC39, która ustandaryzowała ECMAScript.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here